Facebook YouTube Twitter Instagram
TOOL - ''Lateralus''
22.7.2016 | autor: DŽAN


Kapela TOOL je asi jedna z nejzvláštnějších kapel na světě. Nic standardního, nic jednoduchého, velice těžce jí rozumíte, prostě jedna neskutečně "divná" kapela. Ale, pozor, od roku 1990 do dneška dokázala s pěti alby vytvořit obrovskou skladbu fanoušků. Někteří z fandů jsou tak ortodoxní a extrémní, jako kdyby byli součástí nějaké náboženské sekty. Proč je tomu tak? Pravděpodobně je odpověď v hloubce jejich hudby, v textech a vizuální prezentaci, kterými si TOOL našli své místo v historii rockové hudby, a proto jsme si je dnes vzali na krátké zkoumání.


Vybrali jsme čtvrtou studiovou desku "Lateralus", vydanou v roce 2001. Jde o další koncepční album z našeho seriálu a jednoznačně je to epické dílo v trvání 79 minut. Koncepce desky není ve spojitosti skladeb, ale v něčem ještě zvláštnějším. Víte, co je Fibonacciho posloupnost? Jestli víte, tak si dokážete představit, o co jde na albu, a pro ty, kteří nevěděli, krátké vysvětlení.

 


Středověký italský matematik, známý jako Fibonacci objevil formuli, příkaz původně pro popsání růstu populace králíků, což je jako nekonečná posloupnost přirozených čísel. Takový řád čísel je v podstatě vnořen do samé podstaty Universa a všeho, co vidíme kolem sebe. Vzhledem k tomu, že jde o matematiku a docela složité prostředí, doporučuji minimálně Wikipedii, nebo si vzít pár hodin u dobrého učitele matematiky či fyziky. Album "Lateralus" přináší skladbu, která je napsána ve Fibonacciho posloupnosti, a to nejen hudebně, ale i textuálně. Tato deska má i další tajemství. Posloupnost skladeb, které jsou na albu není správná, ale když si ji složíte podle tajné formule, album dostává úplně jiný hudební a epický koncept.

 


Hudba je složitá, komplexní, má neuvěřitelnou hloubku, silná a progresivní, až tak, že když ji posloucháte, nemůžete se zbavit dojmu, že určitě existuje nějaké spojení mezi klukama z TOOL a nějaké mimozemské civilizace. Bohužel, většina nás, obyčejných smrtelníků se nikdy nedozví, co si Maynard a kluci mysleli, když tvořili tuto desku.


Když se objevilo album, doprovázely ho dva magické video spoty "Schism" a "Parabola", které přesně popisují šílenost (samozřejmě v dobrém) této kapely. Kromě těch dvou skladeb si doporučuji poslechnout "Lateralus" a "The Grudge".