Facebook YouTube Twitter Instagram
Swing me Prague se předvede s Circus Problem
27.7.2016 | autor: Pauline Schwarz

 

V dnešní celkem deštivý den si pro Vás DŽAN připravil rozhovor s frontmanem, akordeonistou, vokalistou, zkrátka multiinstrumentalistou kapely Circus Problem Jiřím Čevelou. Místo provedení interview bylo zvoleno příhodně, v pražském Hany Bany, jelikož právě zde se náš tým měl možnost obeznámit s touto kapelou při Festivalu pouličního umění, o kterém jsme se zmiňovali již v minulosti zde. Nyní nás zaujala účast kapely při události Swing Me Prague, která se odehraje 13. srpna v pražské Pragovce

 


Frontman kapely Jiří ČevelaZdravím Tě, Jiří, těší mě, že jsi ochoten poskytnout DŽANu rozhovor. Na úvod lehce záludná otázka: Je nějaký dotaz, ze kterého máš strach nejvíce?

Ne, myslím, že zvládnu odpovídat na všechno. (smích).

 

Co se týče kapely Circus Problem a události Swing Me Prague, která nás čeká 13.8.2016 - jak jste se o ní dověděli, kdo Vás oslovil? Či to byla Vaše iniciativa?

Popravdě, nám se ozvali, my jsme se tam netlačili sami. Kdo nás oslovil, to jsou jen drobné nuance, spíš to byla taková vzájemná výpomoc našeho manažera, Michaela Tardíka a celkově organizátorů akce Swing Me Prague.

 

Když už jsme u těch akcí, co Vás ještě čeká v nynější letní festivalové sezóně a celkově v letošním roce?

Na léto je toho dost. Za sebou už máme velikány jako je Colours Of Ostrava nebo Mighty Sounds, no a teď nás čekají festivaly PovalečLipno Fest, PašaFestžidovský festival v Třebíči, do Hodonína jedeme hrát, nějaké slavnosti tam jsou taky naplánované. V Praze bude krom Swing Me Prague ještě Letní Letná. Ale hlavně, v říjnu nás čeká křest nové desky. Konkrétně 10.10.2016 v Lucerna Music Baru

 

 

Nová deska? O té bych se tedy pobavila blíže. Bude tam něco nového, nač se můžeme těšit?

Deska bude popovější než ta předchozí, ovšem i tak bude dost experimentální. A na co nového se z desky těšit? Už umíme líp hrát, tak to snad bude i znát. (smích) Každopádně, lidi se mohou těšit na české i anglické texty, a my doufáme, že pro nás bude zlomovým bodem a posune nás dál.

 

Co jsou vůbec Vaše cíle jako kapely?

To záleží na úhlu pohledu každého z nás. Kluci to mají naplánované tak, že se chceme dostat před desetitisícová publika. Zatím nás ta kapela živí jen z části, proto je momentálním cílem, aby se kapela stala hlavním zdrojem příjmu a my mohli dělat jen tu hudbu a věnovat se jí naplno. Ale to je cíl asi každého muzikanta.

 

Každý máte tedy ještě další zdroj příjmu - tudíž, nakolik náročné je kloubit práci, soukromý život a právě hudbu + ještě nějaké volnozájmové aktivity? A je mi jasné, že ta hudba je největší koníček.

Moc, opravdu moc náročné. Ze začátku to byl horor, především energicky, ale teď už se to celkem ustálilo. Mám zároveň rád historii, sport a cestování, takže když je možnost, určitě si na to čas najdu. Hlavně, já se teď věnuju především hudbě, jak nastala ta sezóna. Koncertů je dost, takže ani moc pracovat nemusím. Všechno je to o plánování času. V zimě je to horší, ale to snad přijdou kluby a třeba se naskytne nějaké zahraničí.

 

To byla má další otázka, zda jste vystoupovali i mimo tuzemskou scénu?

Jojo, už toho bylo dost. My jsme jako kapela vzešli z pouliční tvorby, až pak to vzešlo dál, ale mě osobně to pouliční umění baví pořád nejvíc. Takhle, už jsme to dlouho nedělali, ale největší pouliční ''boom'', co jsme udělali byl ve Francii, kdy jsme hráli na jihu. Pak jsme už v klubech hráli v Německu, po festech na Slovensku. Do Rakouska jsme se podívali, i v tom Maďarsku něco bylo, ale hlavně, hráli jsme v rámci festivalu Balkan Beats London i v Anglii. Bylo to letos v dubnu. 

 

Kde bys řekl, že jsou reakce přívětivější? U nás či v zahraničí?

Těžko říct z pohledu začátečníků, přeci jen, nejsme ostřílení sjížděči české ani zahraniční scény. Já za sebe jako frontman a člověk, který komunikuje s publikem můžu říct, že Češi berou samozřejmě víc češtinu než angličtinu. Naštěstí se nám stává, že reakce jsou vesměs pozitivní, lidi rozumí a berou v potaz, že jsme anglicky zpívající Češi a ta angličtina nebude úplně špičková, navíc, ty texty jsou koncipovány jednoduše, aby tomu rozuměl opravdu každý. Kupř. písnička Rain And Air (viz.níže), kde je vidět nejlépe bych řekl ta naše zahraniční tvorba.

 

 

Jaká je Tvá ''nejmilejší'' písnička z Vašeho repertoiru?

Já mám rád všechny songy, ale je pravda, že třeba Kornoutek je poněkud šílený, proběhla tam obrovská textová spolupráce s kolegou tubistou a dopadlo to jako krásná česká ujetost. 

 

Přemýšlíte, že byste převáděli písničky z češtiny do cizích jazyků?

Ten nápad tady byl, ale spíš to je o tom, že si vybereme verzi, která sedí víc. Nemyslím, že musíme mít za každou cenu vícejazyčné verze. Navíc, zatím chceme být usazeni v Čechách - celkově Česká republika je výhodná v tom, že je všechno tak nějak blízko. (smích) Zahraničí je jedna obrovská výzva. 

 

Ve Vašem hudebním odvětví tu ani nemáte moc velkou konkurenci, soudím?

No, to mi už někdo říkal, že jsme ''originální'' kapela. Víš co, je to o tom, že nejsme žánrově zařaditelní. Nejsme reggae kapela, nejsme metalová kapela, ani rocková kapela. Jsme zkrátka mišmaš všeho a možná to je to, co ty lidi baví. I když nedávno jsem slyšel ''hrozně pěknou'' hlášku, kdy nějaká holčina na Facebooku psala: ''To už nejsou v Čechách normální kapely, že ti problémoví cikusáci musí hrát na každém festivalu?'' Takže tím to asi mluví za vše.

 

Došlo ke změně v sestavě Vaší kapely za celou dobu působení?

Jojo, členové se změnili. Já a houslista jsme původní, ještě klarinetista Bohdan a tubista Ozzy. No a měnili se bubeníci, přišel trombonista, měli jsme chvilku i zpěvačky, ale od toho jsme upustili. Žena v kapele asi není nejvhodnější varianta. (smích)

 

Jak to máte mezi sebou v kapele, trávíte spolu spoustu času, co třeba společné dovolené?

Nikdy, nikdy, nikdy! Trávíme spolu spoustu času, zkoušky, piva, soustředění, ale dovolené ne. Každý máme své blízké, kteří jsou rádi, že se alespoň na chvilku zastavíme doma, takže dovolené moc nepřichází v úvahu. 

 

Uzavřela bych naši rozpravu vzkazem z Tvé strany ke svým fanouškům a čtenářům DŽANu.

Přijďte všichni, přijďte a choďte! Hlavně na křest 10.10. do Lucerna Music Baru, to bude úplně nejvíc!

 

Jiřímu tedy ještě jednou za celý tým DŽANu děkujeme, a Vám, milí čtenáři můžeme níže poskytnout nejoblíbenější zpěvákovu písničku a slíbit rozhovor s dalším členem této kontroverzní bandy. Ale to zas příště...