Facebook YouTube Twitter Instagram
Jak to bylo s Iron Maiden 2.díl
20.9.2016 | autor: DŽAN

 

Pokud jste nečetli první díl, klikněte zde!

 

Byl 4. únor 1980 a Iron Maiden vydali své debutové album, které mělo stejný název, jako název samotné kapely. Energie, surová vášeň, progresivní, subtilní vetkání kytarovými variacemi, charismatický "macho" zpěv, inteligentní texty... Skoro bez chyby. "Strange World", "Prowler", "Remember Tomorrow" a geniální "Transylvania" navždy mění "těžkou" hudbu.

 

 

Kromě toho, album dosahuje i velkého úspěchu, čtvrté místo britského Top žebříčku. A nešlo jen o muziku. Narodil se "týpek" příšerného vzhledu, ale sympaťák... Derek Riggs nakreslil maskota Eddieho, který se také nesmazatelně zapsal do historie. Tímto nám kapela dokázala, že nepůjde pouze o dobrou muziku, ale že udělají vše i pro dobrý vizuální zážitek. Později v budoucnosti se ukázalo, že kapela vystoupila správným směrem.

 

Derek Riggs

 

V TV show "Top Of The Pops" Iron Maiden odmítají nastoupit a hrát na "play-back", a tak se stávají druhou kapelou (The Who v roce 1972 také hráli živě), která zahraje živě. "Running Free", což je autobiografická skladba Paula Di'Anna byla tou vyvolenou, kterou bend zahrál, což je i dnes velice prestižní, když kapela zahraje živě. Všichni byli nadšeni z alba, avšak tvůrce Steve Harris ani náhodou: "Ne, nejsem spokojen s produkcí, všichni to vědí. Album nemělo tolik ohně a zuřivosti, kolik je obvykle v našem hraní. Ano je to dobrá deska, ale nemá ten zvuk, jako když hrajeme tyto skladby živě.“

 

 

V každém případě, "Iron Maiden" je určitě jeden ze základních kamenů heavy metalu, možná i důležitější než debutové album Saxona z roku 1979, o kterém se tvrdí, že je pomníkem metalu. Ať to bylo jakkoliv, začala se tvořit armáda fanoušků, což kapele umožnilo nastoupit a podstoupit turné po Anglii s velkými kapelami jako jsou Judas Priest nebo KISS, a to v rámci jejich "Unmasked Tour". Poté kapelu opouští Stratton a na jeho místo nastupuje velký kamarád Steva z dětství, Adrian Smith.

 

 

Netrvalo dlouho, méně než rok, a druhé album bylo na světě. "Killers" vychází druhého února 1981 a většina skladeb byla napsána v stejném období jako pro její debut. Jsou jen dvě skladby, které byly psané přesně pro tuto desku. "Prodigal Son" a "Murders In The Rue Morgue", jejíž název kluci vzali z povídky Edgara Allana Poa. A konečně dosáhli toho, co jim chybělo na první desce, čisté a surové energie. A to díky producentovi Martinovi Birchovi, známému díky svojí spolupráci s Deep Purple nebo Whitesnake. Dave byl samozřejmě nadšený, co hned chválil produkci, a to nejvíce za to, jak byl na desce fantastický Paul.

 

Martin Birch

 

A tato explozivnější deska ukázala další velký potenciál kapely a samozřejmě otevřela dveře dokořán pro "The Killer World Tour". S tímto turné je spojené i její první vystoupení v bývalé Jugoslávii, ale i celkově v jihovýchodní Evropě. Tenkrát vystoupili v Bělehradě na festivalu pod názvem "Svi Marš Na Ples" který během dvou dnů navštívilo přes 110 tisíc fanoušků. Asi největší zajímavostí tohoto vystoupení Iron Maiden bylo, že vystoupili jako předkapela "Bijelo Dugme", což bylo velké ocenění nesmrtelné ex-yu kapele.

 

Iron Maiden v Bělehradě

 

Velice brzy po tomto vystoupení a koncertování kapela vyhodila Di'Anna kvůli jeho destruktivnímu chování, zálibě v drogách a alkoholu. Taktéž nenesl břemeno slávy, a proto nebyl schopen plnit povinnosti, kterých měli Iron Maiden každým dnem více a více. Tehdy jeden z oficiálních důvodu byl, že jeho hlas je více do punku než do heavy metalu, ale člověk, který dokázal napsat a zazpívat "Phantom Of The Opera", "Remember Tomorrow", nebo "Killers" snad nemůže byt považován za punk zpěváka.

 

 

Nebylo to poprvé ani naposledy, co nějaký frontman neunesl slávu a vše kolem. Teď se bend ocitl v situaci, aby reagoval co nejdříve a musel hledat nového zpěváka, frontmana, který je schopen fungovat v kapele, která útočí na samotný vrchol. Náhoda nebo osud to tak chtěl, a něco se stalo...