Facebook YouTube Twitter Instagram
Heavy metal a Satanismus 3.díl
24.9.2016 | autor: Arnes Mašić

 

 

Pokud jste minuli první dva díly, tak neváhejte a přečtěte si je dříve, než se vrhnete na tento třetí díl.

 

1.díl

2.díl

 

Jak jsem již psal, křesťanská církev hodně odsuzovala heavy metal a jeho žánry. Kromě toho, že církvi vadila samotná charakteristika hudby, její agresivita a rychlost, poukazovala i na vedlejší "produkty", které se v životě začaly používat a hlavně spojovat s touto muzikou. Zvedání "rohu" (''metal horn", pentagram, vyslovování čísla 666 nebo čtení Alaisterových knih jasně poukazovaly, že "ďábel kontroluje heavy metal fanoušky"). Jeden z velkých tvůrců otřesných elementů a zvláštní teatrálnosti na koncertech byl Alice Cooper. Jeho pojetí umění vůbec nechápali církevní hodnostáři, kteří dělali vše, aby jeho koncerty byly zakázány. Cooper v dokumentarním filmu "Metal: A Headbangers Journey" předkládá své vysvětlení satanismu v heavy metalu:

 

"Satanismus, který vidíte není skutečný satanismus. Toto je karikatura satanismusu. Ale jestli hledáte satanismus, tak ho určitě nemůžete najít v rock and rollu.'' Banda kluků, kteří běhají kolem a hrají hlasitě na kytary - to je pálení čarodějnic, Halloween."

 


Zastánci heavy metalu kromě poslechu hudby tak používají i určité symboly, které přímo spojují s touto kulturou. Takže každý z nás ví, že černá trička s logem nebo obrázky oblíbených kapel jsou samozřejmostí, dříve jednoznačně povinné byly dlouhé vlasy, kožené oblečení, hlavně bundy, taktéž džínové bundy, které jsme převzali z r'n'r kultury a na nohou nejčastěji Dr.Martens boty. Jakž takž naboženství by se s tímto smířilo, ale my jsme šli ještě dál a Horns, pentagram nebo 666, tak to už bylo příliš. Tak když jim to tolik vadí, pojďme se podívat, jak tyto symboly vznikly.

 


Gestikulace rukou, když ohneme prostředníček a prsteníček a zformujeme rohy se poprvé objevila na obalu alba "Yellow Submarine" od The Beatles. Stalo se to v roce 1969, kde jsou na obalu nakresleny postavičky členů kapely a John Lennon nad hlavou Paula McCartneyho ukazuje rohy. Tento fakt možná překvapí spoustu metalistů, že naše oblíbené "rouhání" je dílem The Beatles. Jedni tvrdí, že se kreslíř spletl, a aby nakreslil hippies znak, tak nakreslil rohy.

 

 

Druhý zase tvrdí, že to má kořeny z východní kultury, které, jak je všeobecně známo členové kapely dost fandili. A musím přiznat, že symbol rohu najdeme jak v hinduismu, tak v budhismu. "Karana Mudra" je gestikulace, kterou osoba vyhání zlé démony a zbavuje bolesti a negativních myšlenek. Takže v podstatě, rohy jsou dobrá věc. Rozdíl mezi našimi rohy a východními je, že my palcem pokrýváme oba prsty a karana mudra se ukazuje se zdviženým palcem. Přátelé, příště, když na koncertě budete zvedat ruku, myslete na to.

 


A nikdo nemůže říct, že neví, že Ronnie James Dio má největší podíl na propagaci tohoto symbolu v naší "težké" komunitě. V rozhovoru, který můžete vidět v dokumentarním filmu "Metal: A Headbangers Journey" nám Dio vysvětuje tento symbol:

 

"Vždy si vzpomenu, když jsem byl malý a chodili jsme s babičkou na procházku. Podívala se na někoho a udělala rohy. Co to je? Později jsem se dozvěděl. že je to maloik (italsky malocchio), někdo, kdo vás může očarovat. A právě, když uděláte rohy, tak se v podstatě bráníte od zlých úmyslů."

 

Takže podle Italů, roh nebo mano for nuto je způsob, jak se ochránit od "zlých očí". A jen díky tomu, že ho začal používat LaVey (zakladatel satanistické církve) se symbol dostal na černou listinu a spojoval se s ďáblem.

 


V dnešní době se tento symbol používá v Texasu, na Floridě a symbolizuje školní kulturu, kreslený hrdina Spiderman používá tento symbol, když vystřeluje síť ze své ruky, dokonce i legitimní značka rozhodčích v americkém fotbalu má tento symbol.