Facebook YouTube Twitter Instagram
Největší hudební databáze slaví jubileum
18.11.2015 | autor: Arnes Mašić

Discogs, on-line databáze a "prodejna" vinylu, CD a všech možných dalších produktu s muzikou slaví 15. výročí. Discogs založil v roce 2000 Kevin Lewandowski, který měl jako koníček tvorbu katalogu elektronické hudby.

 

 

Začal se svými 259 vinyly, které tenkrát měl a postupem času se jeho stránka stala něco jako Wikipedie, data brzy mohl doplňovat kdokoliv. Po pěti letech se z toho stal on-line shop, kde jste mohli prodat či koupit cokoliv, průměrná cena vinylu je kolem 14,55 USD, CD 11,70 USD a stará dobrá audio kazeta kolem 12,18 USD. Největší rušno je kolem vinylů (79%), CD mají (18%) a kazety (1,4%). V loňském roce skoro tři miliony trhovců, obchodovalo na tomto portále a pro zajímavost bylo prodáno přes 2,5 miliónu desek, půl milionu CD a skoro 50 tisíc kazet. V letošním roce se přes Discogs protočilo „jenom“ přes 43,5 milionu dolaru!!!

 

 

Nejdražší kousek byl vinyl "Chung King Can Suck It" hardcorové kapely Judge, která byla prodána za 6 miliónu dolaru a nejhledanější deska letoška je "Rumours" od Fleetwood Mace. Dlouhodobý plán Discogse je popsat veškeré kdykoliv vydané hudební nosiče a v současné době databáze obsahuje přes 6,5 milionu nosičů(jestli je album vydán v deseti různých zemích a různých jazycích, tak se počítá jako deset kousků). Takže, se stačí na jejich stránky podívat a najít si vlastní dlouho hledající desku, hodně štěstí...